تبلیغات

آلودگی هوا تاوان چیست؟


مطابق یک روال قدیمی، با تکرار پدیده وارونگی و تشدید آلودگی هوا، شهروندان شاهد فرافکنی مسوولیت ها و در نهایت واکنش هایی مانند تعطیلی مدارس و توسعه محدوده طرح ترافیک و نظایر آن هستند. علاوه بر آلودگی هوا، معضل ترافیک شهرهای بزرگ هم به مرحله ای بسیار بغرنج رسیده است. وضعیت امروز آلودگی و ترافیک، به تدریج و طی چندین دهه به وجود آمده است و بنابراین راه حل فوری و کوتاه مدت ندارد.

نکته ای بدیهی ولی مورد غفلت، این است که با استفاده مناسب از ابزارهای سیاست گذاری و به رسمیت شناختن قواعد اقتصادی، می توان بخش عمده ای از این مشکلات را به تدریج حل کرد. فقط لازم است دولت به جای واکنش های کوتاه مدت، پرهزینه و بی حاصل، از ابزارهای سیاست گذاری متعددی که در اختیار دارد استفاده کند. مساله آلودگی هوا و ترافیک، نشان از ناهماهنگی سیاست های تاثیرگذار بر این مساله دارد. این مشکل، محصول عملکرد طیفی از نهادها و دستگاه های مختلف است؛ از شهرداری ها گرفته تا وزارتخانه های مختلف و نیروی انتظامی و حتی سازمان برنامه. در این مساله نباید با ساده انگاری و تقلیل مساله، دستگاه خاصی را تنها مقصر این مساله جلوه داد. ریشه ها و زمینه های معضل آلودگی هوا و ترافیک کلان شهر ها را می توان در یک تصویر در موارد زیر خلاصه کرد:
* ضعف شبکه حمل و نقل عمومی به ویژه ریلی
* سیاست های نادرست شهرسازی
* کند شدن توسعه شهرک ها و شهرهای جدید
* سرکوب قیمت حامل های انرژی
* حمایت غیراصولی و نامحدود از خودروسازان داخلی
* ناکارآیی مدیریت حمل و نقل شهری و بین شهری.
در این مجال، اشاره ای مختصر به هر یک از این عناوین می شود.
یکی از مهم ترین علل آلودگی هوا و ترافیک کلان شهرها، …

[ مشاهده متن کامل آلودگی هوا تاوان چیست؟ در شبکه اطلاع رسانی اتحادیه طلا جواهر و سکه تهران ]

اخبار پیشنهادی:لینک منبع


رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جم آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق [email protected] گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار